Maksymalizacja zysku czy etyczne zachowanie? Współczesny problem pracy Doradcy finansowego

Maksymalizacja zysku czy etyczne zachowanie_ Współczesny problem pracy Doradcy finansowego
Biznes

Maksymalizacja zysku czy etyczne zachowanie? Współczesny problem pracy Doradcy finansowego

Na potrzeby pracy naukowej dla wybitnie uzdolnionego studenta, jednej z rzeszowskich uczelni wyższych. Zapraszam 🙂

?‍♀Kinga Eliza Jurkiewicz jest prezesem Aktywum Sp. z o.o., zajmującej się doradztwem finansowym?. Bardzo dobrze zna się na efektywnym zarządzaniu gotówką?, ale także posiada długoletnie doświadczenie w przeprowadzaniu analiz finansowych?. Na swoim koncie ma wiele wyróżnień i nagród za osiągnięcia w sferze biznesu?.

?Dziś postanowiliśmy z nią porozmawiać o doradztwie finansowym – na co zwrócić uwagę, czy jest to praca dla każdego oraz czy klienci korzystają z takiej usługi.

?P: Od jak dawna jest Pani Doradcą finansowym?

KJ: Od 19 stego roku życia. Pracę rozpoczęłam zaraz po szkole średniej.

?P: Czy zawód doradcy finansowego zmienił się na przestrzeni lat?

KJ: Tak, bardzo ewaluował. Nadal niestety zawód Doradcy jest mylony z pośrednikiem finansowym, co utrudnia nam prace.

?P: Czy zmieniło się zapotrzebowanie na usługi doradztwa finansowego?

K: Oczywiście, teraz bardzo często idąc bezpośrednio do banku, po kredyt, stajesz się szczęśliwym posiadaczem ubezpieczenia na wypadek utraty pracy (to nic, że jesteś na emeryturze), konta oszczędnościowego i karty kredytowej etc. – czyli „korzystasz” z rzeczy, które finansowo Cię obciążają, a ich nie potrzebujesz. Niewiele osób wie, że po pierwsze wcale nie muszą ich do tego kredytu wykupić, po drugie wcale nie stanowią wartości dodanej dla kredytobiorcy, wręcz przeciwnie! Dlatego lepiej kogoś kto się na tym zna, wcześniej zapytać, niż płacić nieświadomie 30 lat za coś czego nie potrzebujemy.

?P: Czy praca Doradcy finansowego wymaga ciągłej znajomości zmieniających się przepisów i zasad?

KJ: Tak, ten rynek od 3 lat bardzo dynamicznie przyspieszył, zmieniły się również oczekiwania klientów. Bardzo wielu z nich, chce jak najwięcej załatwić online co nie zawsze jest możliwie, jednak stajemy na wysokości zadania i staramy się skutecznie sprostać oczekiwaniom naszych klientów.

?P: Czym warto się kierować przy wyborze Doradcy finansowego?

KJ: Ja bym patrzyła na historie firmy, którą reprezentuje i dostępne opnie w internecie. Jeżeli zaś chce być nosorożcem, to jednak powinien wykazać, gdzie wcześniej pracował i zdobywał doświadczenie i wtedy na spokojnie możemy sprawdzić jego wiarygodność. Również zwróciłabym uwagę na jego osobiste predyspozycje oraz zaangażowanie w akurat moją sprawę.

?P: Jak w praktyce wygląda praca Doradcy finansowego?

KJ: Klient kontaktuje się z nami, zazwyczaj z polecenia, reklamy, bądź jest stałym klientem. Przedstawia nam temat, czasem problem lub czego na chwilę obecną potrzebuje. W zależności od tego co chce uzyskać, prosimy o dodatkowe dokumenty, kierujemy zapytania do instytucji finansowych i kiedy otrzymujemy od nich oferty, analizujemy ich mocne i słabe strony z klientem, po czym podejmujemy wspólnie najbardziej opłacalną dla niego pod względem, nie tylko finansowym, ale także prawno podatkowym, decyzję i uruchamiamy finansowanie.

?P: Czy na przestrzeni lat zmieniło się wynagrodzenie/sposób wynagradzania doradcy finansowego?

KJ: Owszem, w ostatnich latach mieliśmy bardzo szybki wzrost gospodarczy, kredyty były relatywnie drogie, co nie zmieniało faktu, że ludzie brali ich rekordowo dużo, a doradcy za ich uruchomienie otrzymywali wysokie wynagrodzenia, czego efektem była zamiana umów o prace na umowy agencyjne.

?P: Praca doradcy to także radzenie sobie z emocjami swoimi oraz klientów. Jak Pani radzi sobie w trudnych sytuacjach?

KJ: Akurat przy moim 15 letnim doświadczeniu widziałam tak wiele i słyszałam tak wiele i z przykrością muszę stwierdzić, że klienci kłamią i próbują często nami manipulować. Ja po tylu latach sobie z tym radzę, a moich Ekspertów uczulam, empatia empatią, a zdrowy rozsądek zdrowym rozsądkiem. Nasza praca nie jest łatwa, ale bywa bardzo satysfakcjonująca, kiedy ludzie przychodzą i mówią dziękuję, uratowałeś mnie, pomogłeś .. Wcześniej często słyszymy niekoniecznie ładne historie, które napisało życie i staramy się pomóc. Musimy przy tym zachować spokój i opanowanie co często nie jest łatwe. Podsumowując, nie jest to praca dla każdego.

?P: Czy w branży doradztwa finansowego często dochodzi do konfliktów lub afer związanych z klientami?

KJ: To zależy od Eksperta☺my dbamy o to, aby nie obsługiwać klientów „podejrzanych”. A prawdziwe afery są u góry, Amber Golg, Gat Back, to my na takiej skali nie działamy…

?P: Czy w swojej pracy stosuje się Pani do kodeksu dobrych praktyk Doradcy finansowego?

KJ: W swoim życiu niezależnie od tego co robię stosuję zasadę bycia dobrym człowiekiem, buduje nie rujnuje, pomagam, a nie szkodzę etc. I tak mi odpowiada. Te zasady stosuje również w pracy.

?P: Czy zdarzyło się Pani osiągnąć większy zysk z obsługi klienta na jego niekorzyść?

KJ: Tak. Jeżeli zajmuje się klientem kilka miesięcy, on chodzi i szuka po różnych instytucjach, zajmuje przy tym mój czas i korzysta z moich nieodpłatnych porad, a ostatecznie przychodzi do mnie, bo nikt mu nie pomógł, wtedy korzystam z możliwości dodania wyższej stawki.

?P: Podsumowując powyższe, czym powinien kierować się doradca finansowy: maksymalizacją zysku czy etycznym zachowaniem?

KJ: Jeżeli chce być najlepszy, to w przykrością muszę powiedzieć, że nie tylko etyką, ale również rentownością własnej pracy, bo inaczej nikt nie będzie szanował tego co robi i sam zacznie się irytować. Musi sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: na czym jemu prywatnie zależy? Czy chce naprawiać świat, co jest dosyć niewdzięczne w tym zawodzie, czy przecierać nowe szlaki, rozwijać się i stawać się coraz lepszym Ekspertem. Wszyscy wiemy, że tanio nie oznacza dobrze. Jeżeli chcemy świadczyć usługi na wysokim poziomie, szybko i sprawnie działać musimy mieć na to środki i z doświadczenia dodam, że to klienci doceniają. Naszą wiedzę, doświadczenie, wolą zapłacić więcej i wiedzieć, że podjęli dobrą decyzję finansową. Zwłaszcza klienci z grupy B2B, cenią sobie bardzo swój czas i poziom oferowanej usługi, a koszty wrzucają w księgowe rozliczenie. Od samej ceny końcowej dużo bardziej irytuje ich słaba jakość, brak zainteresowania i niedotrzymywanie terminów.